Miejski Konkurs Historyczny „Dzieje Torunia” obejmuje tematykę związaną z historią Torunia od wystawienia przywileju lokacyjnego do współczesności. Co roku ustalany jest temat przewodni związany z ważnym wydarzeniem lub postacią dla historii miasta Torunia. Tematyka konkursu zawsze wpisuje się w obchody miejskich uroczystości rocznicowych.

Konkurs odgrywa ważną rolę w procesie kształtowania tożsamości regionalnej wśród młodych ludzi, dbających o dziedzictwo kulturowe i historyczne poprzednich pokoleń. Celem konkursu jest poznanie historii naszej małej Ojczyzny – Torunia. Uczestnicy konkursu są ambasadorami naszego miasta w krzewieniu wiedzy o nim w Polsce, Europie i na innych kontynentach.

Konkurs niezmiennie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów toruńskich szkół. Jest on nie tylko szansą dla młodych miłośników historii do zdobycia nagród i prestiżu, ale głównie wyjątkową okazją do pogłębienia wiedzy o naszym pięknym mieście Toruniu – naszej małej Ojczyźnie.

Organizatorami konkursu są: VIII Liceum Ogólnokształcące i Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego oraz Wydział Edukacji Urzędu Miasta Torunia. Honorowy patronat nad konkursem co roku obejmuje Pan Michał Zaleski Prezydent Miasta Torunia. Nad przebiegiem konkursu czuwa Miejska Komisja Konkursowa w której skład wchodzą nauczyciele z toruńskich szkół. Wsparcia merytorycznego udzielają pracownicy naukowi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zgromadzeni widzowie podczas finału mają zawsze możliwość obejrzenia spektaklu historycznego przygotowanego przez uczniów szkoły.

Konkurs promuje Toruń w regionie i przyczynia się do pielęgnacji tradycji, upamiętnienia historycznych wydarzeń, miejsc oraz postaci.

Wielce wymowne są słowa wypowiedziane przez patrona konkursu Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego - „Ten konkurs jest wyjątkowy, bo pokazuje różne aspekty historii naszego miasta.” .
 


Tu możesz poczytać o poprzednich edycjach Miejskiego Konkursu Dzieje Torunia:

Dzieje Torunia 2019
https://www.torun.pl/pl/konkurs-dzieje-torunia-roztrzygniety

Dzieje Torunia 2018
https://www.torun.pl/pl/final-konkursu-dzieje-torunia-0

Dzieje Torunia 2017
https://www.um.torun.pl/pl/konkurs-dzieje-torunia-1

Dzieje Torunia 2016
https://www.um.torun.pl/pl/xvi-edycja-miejskiego-konkursu-historycznego-dzieje-torunia